آموزش دوخت آستين لاله‌اي به روش آموزش خياطي بدون الگو خانم عمراني

الگو و برش: براي اين مدل آستين، احتياج به الگوي آستين پايه با قد كوتاه داريم. خط وسط آستين را روي دولاي بسته كاغذ گذاشته و الگوي كامل آستين را بدست مي‌آوريم و هلال حلقه جلو را آرايش مي‌دهيم.
هلال آستين را از خط وسط آستين تا زير حلقه جلو اندازه زده و اين اندازه را از خط وسط به طرف جلوي آستين مي‌رويم. در طرف مقابل، مچ آستين را از خط وسط تا خط زير آستين پشت اندازه زده، آن را مشخص مي‌كنيم و بالا را بصورت هلال به اين نقطه وصل مي‌كنيم. براي طرف پشت هم، هلال آستين را از خط وسط آستين تا زير حلقه پشت اندازه زده و آن را به طرف پشت آستين علامت مي‌زنيم.

مجدداً در طرف مقابل، مچ داخل آستين شده و هلال به بالا وصل مي‌كنيم. خطوط هلال و بقيه خطوط آستين را بصورت جداگانه رولت كرده و روي هر دو قسمت، خط وسط آستين را مشخص مي‌كنيم. در هنگام برش بايد دقت شود تا خط وسط آستين با لبه پارچه راسته شود و دو طرف آستين نيز رو به روي هم باشند.علاقه مندان به آموزش خياطي براي تكميل اين بحث مي توانند به مجموعه كتاب هاي ايشان نيز مراجعه نمايند.
دوخت: قبل از دوخت، لبه‌هاي پايين و هلال هر دو تكه را با انواع نوارهاي تزئيني، مي‌دوزيم و يا سردوز زده، تو مي‌گذاريم، دو تكه لاله اي را از خط وسط رويهم قرار داده تا يك آستين معمولي بدست بيايد و آن را مانند يك آستين معمولي، به بالا تنه مي‌دوزيم. (حالت لاله‌اي هردو آستين بايد قرينه باشند.)

 

آستين دراپه بلند
الگو و برش: براي اين آستين از الگوي پايه استفاده كرده، از cm5 بالاي خط آرنج، الگوي آستين را برش زده، بطوري كه در زير آستين در يك نقطه وصل باشد.
آستين را روي دولاي بسته پارچه قرار مي‌دهيم. طوري كه از cm5 بالاي خط آرنج به پايين الگو كاملاً مماس با پارچه قرار گيرد و از تاج آستين تا دولاي پارچه cm18 فاصله داشته باشد.


دوخت: بعد از برش، انتهاي اوزمان در تاج آستين بست مي‌خورد و آستين به روش آستين ساده به بالاتنه وصل مي‌شود و قسمت اوزمان به حالت دراپه بالاي بازو قرار مي‌گيرد.

 

از ديگر مقالات ما بازديد فرماييد :

خريد كتاب اموزش خياطي خانم عمرانيخياطي سيما عمرانيسيما عمراني, متد گرلاوين , آموزش خياطي آقاي راوندي