اموزش دوخت يقه پفي به روش خانم عمراني
الگو و برش: مي‌توان اين حالت پفي را روي مچ و يا روي در جيب نيز پياده كرد.
از الگو پايه استفاده مي‌كنيم. cm2 به وسط جلو براي دكمه خور اضافه مي‌كنيم. بازي يقه را روي خط وسط جلو مشخص كرده و هلال به گوشه گردن وصل مي‌كنيم و هلال يقه را تا دكمه خور ادامه مي‌دهيم. به دلخواه، ميتوان cm1 ازسرشانه از طرف گوشه كردن كم كرد. (هم در جلو وهم در پشت) تا يقه از طرفين شانه كمي باز شود.
سرشانه پشت و جلو را روي كاغذ بهم وصل مي‌كنيم بطوري كه از گوشه گردن بهم مماس باشند و در انتهاي سرشانه cm5/1-1 روبهم قرار بگيرند. پهناي يقه آرشال را به اندازه سرشانه cm-1 در نظر مي‌گيريم.توجه داشته باشيد اگر مي خواهيد در اين زمينه اطلاعات بيشتري را به دست آوريد پيشنهاد مي كنيم حتما از مجموعه آموزش خياطي ايشان كه به صورت دي وي دي در سايت موجود است نيز استفاده نماييد.

همين اندازه را روي وسط پشت مشخص كرده، تا حدود نصفه‌هاي يقه (كارور جلو) جلو نيز اين عدد را مشخص كرده و به cm5/1 پايين‌تر از گشادي يقه، هلال وصل مي‌كنيم. الگوي يقه را رولت مي‌كنيم، يكي براي يقه رو و يكي براي يقه زير. براي يقه رو، الگوي يقه را روي كاغذ گذاشته و دور لبه يقه را cm4 بزرگتر مي‌كنيم (اين كار سبب مي‌شود كه يقه رو cm2 به طرف يقه زير برود و دوخت آن معلوم نشود) اين يقه را به ۶-۵ قسمت تقسيم كرده و شماره گذاري مي‌كنيم. تكه‌ها را برش زده و بين هر تكه cm4 اوزمان مي‌دهيم. (براي صرفه‌جويي در پارچه، مي‌توان پشت يقه را روي دولاي بسته مماس نكرد). براي قسمت جلو و پشت نيز سجاف در نظر گرفته و لايي مي‌چسبانيم. سجاف‌ها را از سرشانه بهم وصل مي‌كنيم.مباحث فوق همگي به صورت كامل در مجموعه كتاب خياطي سيما عمراني به صورت كامل وجود دارد.
دوخت: لبه بيروني يقه رو را ۳تا۴ پيلي به طرف پايين درست مي‌كنيم. در وسط اين پيلي‌ها روي لبه داخلي يقه، چند پيلي به طرف بالا درست مي‌كنيم. روي لبه‌هاي يقه را ميدوزيم و نخ زير را آنقدر مي‌كشيم تا يقه رو، هم اندازه يقه زير شود. به يقه زير لايي مي‌چسبانيم. يقه رو و يقه زير را رويهم گذاشته و لبه بيروني آن را مي‌دوزيم. يقه را به رو مي‌كنيم و دو لايه داخلي آن را بين بالاتنه و سجاف مي‌گذاريم و مي‌دوزيم. سرشانه سجاف را به سرشانه بالاتنه بست مي‌زنيم.
اگر پارچه ريزش داشت مي‌توان بعد از دوخت يقه، چند بست روي يقه بزنيم تا حالت پيلي‌ها حفظ شود.

 

از ديگر مقالات ما بازديد نماييد :

آموزش خياطي آسانآموزش خياطي مبتدي خريد آموزش خياطي خانم عمراني,  خياطي خانم خداياري , فيلم آموزش خياطي راوندي